En Başarılı Üç Girişimci

Yeni bir iş fikri bulan ve girişimcilik yolunda ilerlemek isteyenler için girişimcilik örnekleri büyük bir ders niteliği taşır. Benzer yollardan geçen; zaman zaman başarısız olup vazgeçmeyen ve dünyaya adını duyuran girişimciler onlar için yol gösterici haline gelir. Bu yazımızda dünyanın en başarılı üç girişimcisinin kimler olduğunu ve onları diğerlerinden ayırt eden unsurları bulabilirsiniz.

Steve Jobs

Girişimcilik dünyasının altın çocuklarından biri de şüphesiz Steve Jobs’tır. Çalışkanlığı, çağa yön veren yenilikçi bakış açısı onu diğer tüm girişimciler içerisinde ayrı bir yere taşımıştır. Apple’ın kurucu ortaklarından biri olan, teknoloji ve tasarım özelinde imza attığı yeniliklerle dünyanın en takdir edilen girişimcileri arasında yer alan Steve Jobs, girişimlerinin etkisi günümüzde de devam eden ender isimlerdendir. O, teknolojiye bakış açısını değiştirmiş ve teknolojiyi günlük hayatın bir bileşeni haline getirmiştir. Henüz 12 yaşında başlayan girişimcilik serüveni ilmek ilmek işlenerek Steve Jobs’ı efsaneler arasına sokmuştur.

Jeff Bezos

İhtiyaçları analiz etmesi ve ihtiyaçları karşılamaya yönelik adımlarının doğruluğu ile dünyanın en başarılı girişimcileri arasında yer bulan diğer bir isim de Jeff Bezos’tur. Amazon.com’un kurucusu Bezos, e-ticaret sektörünün öncüleri arasında yer almaktadır. İlk olarak kitap satışıyla işe başlayan ve talepler doğrultusunda elektronik eşya, aksesuar, DVD, CD ve mobilya gibi farklı ürün gruplarını da Amazon.com sitesinde satışa sunan Bezos, diğer bir başarılı girişimci olan Elon Musk gibi uzay merakına sahiptir. Hatta kendisinin Blue Origin aslı uzay araştırma şirketi bulunmaktadır. Zengin bir aileden gelmemesine rağmen fırsatları değerlendiren ve sermaye sıkıntısının başarılara engel olamayacağını ispatlayan Bezos; bugün dünyanın en zengin girişimcileri arasında yerini almaktadır.

Coco Chanel

Başarılı girişimcilik öyküleri demişken Coco Chanel adını hatırlamamız gerekir. Kadın girişimcilerin idolü olan bu isim hala en elit Haute Couture markaları arasında yer alan Chanel’in kurucusudur. Zamanının çok ötesinde çizgilere sahip, cesur ve kararlı bir isim olan Coco Chanel’in hayatı kimi zaman çok renklidir; kimi zaman ise hayal kırıklıklarıyla doludur. Erkek hakimiyetindeki bir dönemde azmiyle başarıya ulaşmayı başaran Chanel, çağı değiştiren girişimciler arasında yer bulur.