İş Kurmak İsteyenler İçin İş Kur Ve Kosgeb Destekleri

İş Kurmak İsteyenler İçin İş Kur Ve Kosgeb Destekleri İş kur meslek eğitimi ile yeni iş kurmak isteyen kişilere destek temelli girişimler iş sahibi olmak isteyen kişiler için geliştirilmektedir. Sermaye azlığı sebebi ile iş kurmak isteyen kişilerin işlerine ulaşmaması şansını ortadan kaldırmak isteyen devlet, desteği gereğince yeni iş fikri olan kişilere iş kurması aşamasında yardımcı olmaktadır.

Özellikle devlet destekli iş fikirlerine yatırım yapılmak istenmesi durumunda devlet tarafından hibe ve eğitim koşulları sağlanmaktadır. Devletin bu iş için belirlediği koşul ve şartların sağlanması koşulu ile destek görmek mümkündür.

Devlet hibe ve iş kurma teşvik kredileri ile iş kurmak isteyen 18 yaşından büyük okur yazar olan herkese 50 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz teşvik kredisi vermektedir. KOSGEB kurumu aracılığı ile iş fikrini hayata geçirmek isteyen kişiler devletin bu kosgeb destekleri ile iş kurmaları mümkündür.

İş Kur Ve KOSGEB desteğinde Devlet Şartı Nedir?

  • İş kur yeni girişimci sertifikasına sahip olan kişilere hibe olanakları sağlamaktadır. Yani girişimcilik sertifikası alınmalıdır.
  • Girişimcilik eğitimi alınmaktadır.
  • E devlet şifresi alınıp kosgeb devlet teşvik başvurusu yapılmalıdır.
  • KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasından yapılan iş kurma fikrinden sonra işletme giderlerinin faturaları alınmalıdır.
  • İşletme giderleri için yapılan harcamalar birinci derece akrabalardan yapılmamalıdır.
  • Kurulan iş için iyi bir iş planı projesi hazırlanmalıdır.

Bu evrelerin tamamlanması ardından sağlanan koşulların uygunluğu denetlenecek ve iş yeri açma konusunda yapılan devlet desteği başvurusu kabul edilip hibe ücret kişiye teslim edilecektir.

İş kur meslek eğitimi konusunda alınan eğitim ile yapılacak işin tüm detayları işletmenin devamlılığı ve sürdürülebilirliği için gösterilmektedir. Devlet destekli yeni iş kurma fikri 18 yaşından büyük ve okur yazar olan her birey için gerekli şartların sağlanması koşulu ile temin edilmektedir.

Kişiler için sağlanan bu kosgeb ve iş kurma kredileri sermaye yetersizliği yaşayan kişiler için büyük bir adım niteliğindedir. Bu anlamda yapılan her adım ekonomik kalkınmanın da sağlanmasına katkı sağlamaktadır.