İşkur ile Bir İşe Başlamanın Faydaları

Son zamanlarda adını daha fazla duyurmaya başlayan İşkur, ülkenin en geniş iş istihdamı yapılarından da biridir. Her geçen gün iş ilanı sayısı artarken işe yerleştirme oranları da yükselmektedir. Her sektöre uygun bir iş ilanı bulabileceğiniz İşkur her geçen gün yepyeni ilanlarla işsizlere adeta umut olmaktadır. İşkur’un resmi web adresi üzerinden yapılan ilanlar sonucunda e devlet şifrenizi öğrenebilir ve sorgulama işlemlerinizi daha detaylı olarak yapabilirsiniz.

İşkur Meslek Edindirme Kurslarıyla da Biliniyor

İşkur giriş işlemlerini e devlet üzerinden yapabilmeniz için e devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. Sisteme giriş yaptığınız zaman ayrıca İşkur’un meslek edindirme kurslarının olduğunu da görebiliyorsunuz. Kursiyerden hiçbir ücret alınmadan verilen bu kurslarda sınav sonucu başarılı olan kişilere işe yerleştirme imkanı da sunuluyor. Her ilde açılan bu kurslar farklı sektörlere ait olabiliyor.

İşkur meslek kursu başvurusundan sonra mülakata çağrılabiliyorsunuz ve kursun içeriğine göre eleme yoluyla öğrenci seçiliyor. Kursiyerin hesabına İşkur cep harçlığı da yatırıyor ve bu kursların devam zorunluluğu oluyor. Kursiyerler sigorta işleminden de faydalanabileceği için bir an önce internet sitesinden başvuru yapabiliyor. Başvurunuzu takip etmek ve son durumu güncel olarak görüntülemek için e devlet şifrenizi kullanabilirsiniz.

Kosgeb Hibeleri ile İş Sahibi Olunur mu?

Kobilerin iş hayatında daha fazla başarılı olabilmelerine destek olan İşkur küçük işletmeleri bu açıdan desteklemekte ve yeni iş açacak olanlara da hibe vermektedir. İşletmelerin ya da bireylerin projelendirdiği iş fikirlerinin hayata geçmesi için maddi destek sunan İşkur istihdamı arttırmakta ve ülke ekonomisine büyük bir destek sunmaktadır.

Kosgeb hibe miktarları her geçen yıl artmakta ve yeni iş sahaları oluşmaktadır. İşkur’un hedefleri arasında Kobi’lerde proje kültürünün oluşmasını sağlamak ve proje bilincili oturtmak, işletmelerin proje yapabilme becerilerini geliştirmektir. İşkur’un kosgeb hibelerinden küçük ya da orta ölçekli tüm işletmeler yararlanabilir. Desteklenecek proje giderleri ve yönetmelikle ilgili tüm kapsam, başvuru şartları ve benzeri kurumsal süreçler Kosgeb resmi sayfasında bulunabilir ya da İşkur hizmetlilerinden detaylı bir şekilde öğrenilebilir diyebiliriz.