Solucan Gübresi Satışı

40 yıldan bu yana ABD başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde tarımsal işletmeler tarafından kullanılan solucan gübresi bitki besleme ve toprak düzenleyici bir materyaldir. Bu değişimin elde edilmesi için 1 m3 bir alanda 250000 kadar solucan üç ay gibi bir süre içerisinde işlem yapar. Bu gübre içerdiği yüksek düzeyde toprak içerisinde bitkiler için yararlı mikoriza mantarı, azot fiske eden ve serbest mantarlar, yararlı simbiyotikler yer alıyor. Bu da toprağa canlılık kazandırıyor. Genel olarak solucanlar sindirim sistemleri ile antibiyotik nitelikli yapıları sentezler, vitaminleri ve amino asitleri dışkılarına karıştırarak ortaya biyolojik aktivitesi kuvvetli toprak ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan gübre bitkilerin daha hızlı ve sağlıklı gelişimlerini katkı sağlamaktadır. Ortaya çıkan gübre hayvansal gübrelere nazaran 100 kat daha etkilidir.

Solucan Gübresi Satışı Nasıl Yapılır?

Solucan Gübresi Satışı
Solucan Gübresi Satışı

Bu gübreyi üretmeye karar verdiğinizde ilk etapta solucan sayısını fazla tutmanıza gerek bulunmuyor. İlk etapta dikkat edilmesi gereken konu küçük sermaye ile başlamaktır. Bu zaman aralığında tecrübeniz artabilir ve hızla solucan sayınızın da artmasını sağlayabilirsiniz. 50 bin solucan ile iş başlayan üretici yılsonunda 800 bin solucana ulaşabilir. Bu rakama ulaşan bir üretici aylık 3 ton satışa hazır gübre üretebiliyordur. Bu rakamlara ulaştığınızda öncelikle gübrenin analizinin yapılması önemlidir. Analiz sonuçları olumlu çıktığında lisans alınmalıdır.

Şirket kurmak için KOSGEB hibe desteği alınabilir. Bu alanda satış yapmak için ise meyve sebze üreticileri, peyzaj şirketleri, fidancılar, fideciler, seracılar ve özellikle organik üretim yapanlar bulunmalıdır. Bu alandaki çiftçilere ekonomik fayda sunan kaliteli ürün sunmak için etkili bir pazarlama stratejisi geliştirmeniz gereklidir. Reklam amaçlı olarak numune dağıtabilir. Çiftçiler ile doğrudan iletişim halinde olarak müşteri kazanma ihtimalinizi yükseltebilirsiniz. Bu şekilde girişken bir özelliğiniz yok ise pazarlama uzmanı ile çalışmak bu alanda satışlarınızı artıracaktır.

Ülkemiz bir tarım ülkesidir. Bu gübre şartları uygun olduğunda üç yıl raf ömrü bulunuyor. Bu alandaki tek sorun ise çiftçilerin yıllardan bu yana gelen kimyasal gübre alışkanlığını değiştirmek olacaktır. Kimyasal gübre kullanımı topraklarda verimi azaltır. Hemen hemen herkes sebze ve meyvelerin lezzet ve koku olarak eskisinden çok farklı olduğunu söylemektedir. Doğallığı kaybetmenin en büyük nedeni kimyasal gübre kullanımıdır. Organik tarım alanındaki gelişmelerle doğru gübre seçimi de önem kazanıyor. Bu nedenle üretilen bu gübrenin pazarda payının artması söz konusudur. Verim başta olmak üzere pek çok faydası bulunan bu gübre kullanımı ile hem üreticileri, hem de çiftçiler verimli kullanımlar elde edecektir.