YouTube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Teknolojik imkânların günden güne çeşitlendiği bu dönemde internet de çeşitli iş imkânı sağlamaktadır. Alışveriş, reklam ve daha birçok iş e-ticaret üzerinden yapılmaktadır. Bu sebeple kişiler internetin youtube seçeneği ile hem tanınmak hem de para kazanmak için çeşitli yöntemleri kullanmaktadır. İnternetten para kazanmak isteyen yüz binlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Her gün yüz binlerce kişi farklı formatlardaki videolarını youtube  ‘a yüklemektedir. Hem tanınmak hem de para kazanmak için yüklenen bu videolar tabi ki ilk günden gereken ilgiyi göremeyebilir. Bu durumda internetten para kazanmak da imkânsız olmaktadır. Çünkü paylaştığınız herhangi bir videodan kazanç sağlamanız için belli şartlar gerekmektedir ve youtube de sürekli kurallarını değiştirmektedir. Bu durum da youtube üzerinden kazanç sağlamayı zorlaştırmaktadır. Peki, belli başlı şartları nelerdir? Youtube para kazanma şartları şöyle sıralayabiliriz:

*İlk olarak Google’ın bahar döneminde youtube ‘tan para kazanmak için duyurduğu kuralları takip etmek gerekir.

*Özgün videolar, belli sayıda abone sağlanmalıdır.

*Yüklenen videoların sonuna kadar izlenmeli ve izleyici sayısı 10.000’i geçmelidir.

*Paylaşımlarınız 10.000 izlenmeyi geçtikten sonra Youtube’tan kazanç elde etmenizi sağlayan ‘’ Youtube Partner Program ‘’ adlı komiteye katılıp, ardından internetten kazandığınız paranızı temin edebiliyorsunuz.

*Sıfırdan hesap açan kişinin ilk paylaşımı ile para kazanamayacağı unutulmamalıdır. Bu da bu işin özellikle sabır gerektirdiğini gözler önüne sermektedir.

*Yalnızca özgün içeriklerin paylaşılması gerektiği unutulmamalıdır. Telif hakkı olan film ve müzik gibi içeriklerin paylaşılmaması gerekmektedir.

Tabi ki sadece bu şartları yerine getirerek para kazanmak mümkün olmuyor. Bazı konularda da dikkat etmek gerekmektedir.

*Kararlılık: Belli bir izleyici sayısına ulaşmış youtube kullanıcısı belirli günler aksatmadan içeriklerini düzenli olarak yüklemelidir. Çünkü beklemede olan bir kitle vardır ve bu beklentiyi karşılamak zorundadır. Ayrıca yapılan yorumları takip etmeli ve sürekli olarak takipçilerle iletişim içinde olmalıdır.

* Yaptığınız için kesinlikle işe yarayacağını düşünün:

*Youtube kanalını sadece başlangıç olduğunu biliniz.

*Ortaklık tekliflerini değerlendiriniz.

*Yaptığınız işin hem sizin hem de takipçileriniz için faydalı olmasına özen gösteriniz.